Jonofereza

Na poprawę stanu i kondycji naszej skóry najczęściej stosujemy doustne preparaty witaminowe lub leki przepisane przez dermatologa, na których działanie trzeba poczekać minimum kilkadziesiąt dni. Istnieje jednak szybszy sposób na dostarczenie właściwych substancji do skóry. Już od wielu lat zabieg jonoforezy stosowany jest nie tylko w kosmetyce, ale także i medycynie czy fizjoterapii. Czym dokładnie jest to rewolucyjne rozwiązanie dla korzystnego wyglądu naszej skóry?

Jonoforeza (terapia jonowa, jontoforeza) to zabieg kosmetyczny polegający na dostarczeniu leków bezpośrednio do skóry, a właściwie do tkanek przez skórę lub śluzówkę, za pomocą prądu stałego. Zmienione chorobowo tkanki umieszczane są pomiędzy elektrodami przyłożonymi bezpośrednio do skóry, a następnie nakładany jest na nie lek w postaci żelu bądź maści. Wykorzystywane do zabiegu elektrody (czynna- będąca w kontakcie z roztworem zawierającym elektrolity i bierna- podłączana do ciała) dostarczają skórze pacjenta jony leków. Do jonoforezy używa się substancji ulegających dysocjacji elektrolitycznej, czyli elektrolitów taki jak np. hydrokortyzon, magnez, jod, wapń, histamina czy lidokaina. Substancje lecznicze w płynnej postaci rozprowadzane są równomiernie po skórze za pomocą bibułki filtracyjnej, którą umieszcza się na elektrodzie czynnej. Każdą z dwóch elektrod osłania się ceratką oraz owija bandażem. Leki wprowadza się proporcjonalnie do natężenia prądu oraz czasu jego przepływu.

Sam zabieg przeprowadzany jest w pozycji leżącej lub siedzącej. Trwa on od 10 do 20 minut. W celu osiągnięcia najlepszego efektu należy przeprowadzić od pięciu do dziesięciu takich zabiegów, wykonywanych codziennie lub co drugi dzień. Pacjentka w czasie trwania jonoforezy odczuwa lekkie mrowienie. Zabiegi najlepiej jest wykonywać wiosną lub jesienią, kiedy nie ma intensywnego słońca , a warunki atmosferyczne nie mają dużych wahań temperatury.

Bezpośrednio przed jonoforezą nie wolno smarować skóry twarzy żadnymi kremami czy maściami. Musi być ona dokładnie oczyszczona z wszelkich kosmetyków.

Jonoforezę dzielimy na: stabilną (podczas zabiegu elektrody leżą bez ruchu na twarzy) i labilną (elektroda w postaci wałka lub grzybka przesuwana jest po twarzy).

Dzięki podskórnemu wprowadzaniu substancji aktywnych za pomocą prądu elektrycznego skóra szybciej i lepiej reaguje na te preparaty. Jonoforeza stanowi efektywny sposób oczyszczania, ujędrniania, nawilżania, regeneracji i odżywiania wewnętrznych warstw skóry, a także rozjaśnienia plam oraz przebarwień. Najczęstszymi preparatami stosowanymi podczas tego rodzaju zabiegu są witaminy oraz kwasy (AHA, BHA, retinowy), które bardzo korzystnie działają na stan i wygląd naszej cery.

Wskazaniami do przeprowadzenia jonoforezy są:

  • trądzik różowawy i pospolity
  • obrzęki twarzy
  • łojotok
  • nadmierna potliwość
  • przebarwienia na twarzy
  • blizny
  • rozszerzone naczynia krwionośne

Zabiegu nie można stosować przy: ropnych stanach skóry, gorączce, wypryskach, nowotworach, skazie krwotocznej, miażdżycy, rozrusznikach serca, endoprotezie, ciąży, opryszczce, nadciśnieniu, stanach zapalnych oka, epilepsji, zapaleniu dziąsła lub migdałków.