Rodzaje zabiegów SPA

Każdej z nas przydałaby się chwila relaksu. Dobrze jeśli ta chwila pozwoli nam nie tylko odpocząć i zrelaksować się, ale również zadbać o skórę i ciało. Najlepszym sposobem na to jest pobyt w SPA. Zanim udamy się do tego coraz bardziej popularnego miejsca, warto by było zapoznać się z podstawowymi zabiegami oferowanymi przez te ośrodki.

spa

SPA to z łaciny „Sanus Per Aquam”, czyli „zdrowy przez wodę/ dzięki wodzie”. Filozofia ośrodków SPA oparta jest na założeniu, iż jedynie woda może ukoić, zrelaksować, pomóc czy pobudzić do działania i regeneracji nasze ciało. Odpowiednio dobrane i fachowo wykonane zabiegi sprawią, że nasze zmęczenie zniknie, a my będziemy czuć się pięknie, młodo i zdrowo. Zabiegi SPA wykonywane są zazwyczaj w oparciu o terapie wodne i masaże.

Obecnie w Polsce powstaje coraz więcej ośrodków SPA, a oferta wykonywanych w nich zabiegów wciąż się wydłuża. Najpopularniejszymi z nich są:

  • Algoterapia- zabiegi wykorzystujące lecznicze właściwości alg i stosowaniu z nimi np. kąpieli, okładów i masek. Eliminują one toksyny z organizmu, cellulit, odprężają, a także wyszczuplają.
  • Aromaterapia- jest to taka metoda lecznicza, która opiera się na wykorzystaniu właściwości olejków eterycznych z wyciągów z drzew, kwiatów oraz roślin. Dzięki niej można pozbyć się m.in. bólów głowy czy mięśni, kataru, infekcji górnych dróg oddechowych, nadciśnienia, trądziku, cellulitu, stresu i bezsenności.
  • Kąpiele błotne- stosowano je już w starożytnej Grecji. Polegają one na wykorzystaniu niewielkiego skupiska błotnego w celu uśmierzenia dolegliwości bólowych, napięciowych, regeneracji naskórka, a także polepszenia ukrwienia skóry. Zabiegi te cieszą się wielką popularnością u kobiet ze względu na swoje antycellulitowe działanie. Istnieje również tzw. fango, czyli błotna kąpiel z użyciem składników mineralnych. Posiada ona szeroki wachlarz właściwości leczniczych, poczynając od leczenia zaburzeń pracy wątroby, stanów zapalnych pęcherza moczowego czy nerek do działań relaksujących i odprężających.
  • Kąpiele borowinowe- to rodzaj zabiegu z balneoterapii, polegającego na powolnym i stopniowym przegrzewaniu ciała pacjenta, podczas którego dochodzi do silnego pocenia się ciała bez jednoczesnego odczucia nagłego gorąca. Wówczas uruchamiane są mechanizmy termoregulacji, które bronią organizm przed nadmiernym przegrzaniem. Kąpiel borowinowa służy odnowie biologicznej organizmu, w tym również poprawieniu jędrności i gładkości skóry oraz niwelowaniu cellulitu czy tkanki tłuszczowej. Zasadniczym celem tego zabiegu jest przegrzanie tkanek wpływające na ich regenerację przez odżywienie i dotlenienie, a także dokładniejszy proces przemiany materii oraz szybsze wydalenie toksycznych substancji metabolizmu komórkowego. Podczas kąpieli w borowinie zachodzą także procesy odkwaszania mające właściwości przeciwzapalne.
  • Masaż- w ofercie ośrodków SPA można znaleźć wiele rodzajów masaży. Jednym z nich jest np. masaż kamieniami, czyli terapia zimnymi i ciepłymi kamieniami. Podczas tego zabiegu masażysta wykorzystuje gładkie, rozgrzane bądź schłodzone kamienie w celu usunięcia bólu, sztywności oraz odbudowania energii w mięśniach i stawach, które sprawiają ból. Masaż klasyczny polega na zabiegach manualnych wykonywanych w sposób mechaniczny na całej powierzchni ciała. Zabieg ten działa na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, więzadła i torebki stawowe. Ma on także pozytywny wpływ na w układ nerwowy, krążenia oraz wewnątrzwydzielniczy. Ośrodki SPA oferują również masaż świątynny, czyli masaż Lomi Lomi Nui wykonywano jako płynny i ciągły nacisk ze strony masażystów, który delikatnie, ale głęboko oddziałuje na mięśnie. Po takim zabiegu jesteśmy bardzo zrelaksowani, rozluźnieni i czujemy harmonię duszy z ciałem. Łasuchom poleca się masaż czekoladowy, który nie tylko bardzo odpręża (głównie dzięki zapachowi), ale także działa antycellulitowo i wyszczuplająco.
  • Mikrodermabrazja- krótki, odmładzający, regenerujący i bezbolesny zabieg, podczas którego wykorzystuje się mikrokryształki korundu, które uderzają w skórę z ogromną prędkością. Dzięki temu stary naskórek wraz z martwymi komórkami zostaje starty, a nasza cera pozbywa się zanieczyszczeń. Wskazaniami do tego zabiegu są: blizny potrądzikowe, łojotok i suchość skóry, rozszerzone pory, wiotka skóra, plamy starcze i posłoneczne.
  • Sauna- stosuje się jej trzy odmiany:

    1.Łaźnia parowa w temperaturze od 45 do 65˚C i wysokiej wilgotności powietrza (powyżej 80%). Kąpiel w parze oczyszcza, wzmaga ukrwienie skóry i odżywia skórę. Ma również zbawienny wpływ na zaburzenia dróg oddechowych i dolegliwości reumatyczne (szczególnie w połączeniu z aromaterapią). Jest ona bardzo łagodna dla naszego organizmu i nie istnieją przeciwskazań, aby z niej nie korzystać. Przeznaczona jest dla osób nielubiących lub niemogących przebywać w wysokich temperaturach.

    2.Sauna fińska- najstarszy i najpowszechniejszy rodzaj sauny. Posiada niską wilgotność powietrza (ok. 10%), a temperaturą w niej panująca jest bardzo wysoka- 70-100 stopni C. Zanim do niej wejdziemy musimy się wykąpać i wysuszyć skórę. Następnie nagie ciała owijamy ręcznikiem i siadamy na drewnianej ławie w pozycji leżącej lub półleżącej. Nasze ciało będzie się bardzo pocić, a skóra- wysuszy. Pierwsza wizyta w saunie fińskiej nie może być dłuższa niż 15 minut. Do zalet tego zabiegu należą m.in.: lepsze ukrwienie narządów, usprawnienie oddychania i metabolizmu, oczyszczenie i wygładzenie skóry i rozluźnienie mięśni. Osobami niemogącymi korzystać z sauny fińskiej są m.in.: te chore na raka, jaskrę, padaczkę, niewydolność serca, wrzody żołądka, ciężką astmę czy kobiety w ciąży.

    3.Sauna sucha- panuje w niej temperatura od 90-110 °C, a wilgotność sięga 5-40 %. Jest to najlepsza odmiana sauny przeznaczona do hartowania organizmu. Istnieje możliwość połączenia jej z aromaterapią i koloroterapią. Działa ona na nasz organizm odprężająco, ponadto może uśmierzyć bóle, pomóc w przeziębieniu, uspokoić pracę serca oraz obniżyć ciśnienie krwi.

Obiekty SPA z każdym rokiem oferują coraz to nowsze zabiegi. Warto zatem śledzić ich powiększające się oferty. Do wyboru mamy aż 4 kategorie: zabiegi na twarz, masaże, zabiegi na ciało, zabiegi pielęgnacyjne dłoni i stóp. Istotne jest również, aby tego typu ośrodki były w stanie dobrać indywidualny zestaw zabiegu dla każdego ich klienta.