Sposoby zdobienia paznokci

Dłonie są naszą wizytówką. Piękne, zadbane paznokcie dodają dłoniom uroku i wspaniale dopełniają całą stylizację. Warto więc je pielęgnować i nie stronić od rozmaitych technik zdobienia.

Manicure hybrydowy

Manicure hybrydowy jest stosunkowo nową metodą stylizacji paznokci. Polega on na pokryciu paznokci specjalnym lakiero-żelem. Żel ten charakteryzuje się dużą przyczepnością i trwałością. Paznokcie utwardzane są w lampie UV. Na koniec paznokcie pokrywa się jeszcze żelem wykończeniowym (także utwardzonym w lampie UV), który zapewni połysk i utrwali całą stylizację.

zdobienie paznokci

Kolor powstały dzięki zastosowaniu techniki manicure hybrydowego jest trwały i błyszczący. Co ważne, można go też łatwo usunąć. Wystarczy na chwilę zamoczyć paznokcie w acetonie.

Lakiero-żele to rewolucyjny wynalazek w stylizacji paznokci: są bezzapachowe, nie wpływają drastycznie na płytkę paznokcia, gwarantują długotrwały efekt, bez odprysków i uszkodzeń i bardzo szybko rozpuszczają się w acetonie. Lakiero-żel nie nadaje się jednak do przedłużania paznokci. Można go używać tylko jako lakieru – w celu pokrycia naturalnej płytki paznokcia.

Paznokcie akrylowe

Akrylowe paznokcie wymagają wizyty u kosmetyczki. Akryl pozwala na wykonywanie dowolnych stylizacji. Jest też świetnym materiałem, wykorzystywanym do przedłużania paznokci. Akrylowe paznokcie cechują się doskonałą wytrzymałością i wspaniałym, zdrowym wyglądem.

Tipsy

Wykonanie tipsów polega na pokryciu płytki paznokcia żelem UV. Kobiety preferujące naturalność także mogą skorzystać z tipsów – nie muszą one wcale przedłużać paznokci. Paznokcie są wówczas wytrzymałe i można je dalej dowolnie ozdabiać, lakier dłużej się na nich trzyma (podobnie jak w przypadku paznokci akrylowych).

Naklejki na paznokcie

Naklejki na paznokcie są ciekawą alternatywą dla lakieru. Po przyklejeniu należy je dokładnie przygładzić, docisnąć do płytki paznokcia, tak, by w żadnym miejscu nie odstawały i opiłować. Jeśli zostaną poprawnie i starannie przyklejone – efekt będzie idealny. Naklejki utrzymują się na paznokciach do 5 dni.

Zdobienie gąbką

Zdobienie to efektowna metoda zdobienia paznokci. Może ona być tylko tłem dla dodatkowych zdobień albo końcowym efektem stylizacji paznokci. Malujemy paznokcie na wybrany kolor. Czekamy aż wyschnie. Moczymy wilgotną gąbkę w kolorowym lakierze i przyciskamy do paznokci. Ważne, żeby robić to szybko, nim lakier zaschnie na gąbce.

Zdobienie przy użyciu cienkiego ostrza

Zdobienie paznokci cienkim ostrzem pozwala nam puścić wodze fantazji. Najpierw należy pomalować paznokcie lakierem w wybranym kolorze. Następnie cienką igłą lub wykałaczką (w zależności od grubości linii jaką chcemy uzyskać) nakładamy na paznokcie kolejne warstwy lakieru i rozprowadzamy je zgodnie z uznaniem. Mogą to być kolorowe szlaczki, kwiatki – słowem wszystko, co tylko nam się zamarzy. Na koniec paznokieć należy pokryć utrwalaczem.

Paznokcie w gazetę i w mapę

Dzięki bardzo łatwej metodzie przenoszenia wzorów z papieru na paznokieć, otrzymać możemy ciekawe i efektowne rezultaty. Wykonanie jest tak proste, że nie przestraszy nawet najmniej wtajemniczonych. Należy jednak pamiętać, że nie jest też najzdrowsze dla naszych paznokci. Jeśli chcemy uzyskać efekt gazety na paznokciach, malujemy paznokcie beżowym lakierem i czekamy aż wyschną. Następnie tniemy gazetę na krótkie paski, nalewamy do miseczki wódkę. Moczymy paski gazety w alkoholu i przykładamy je do paznokci. Każdy z pasków ostrożnie odrywamy po upływie kilku sekund. Pozostawiamy paznokcie do wyschnięcia, a potem pokrywamy je jeszcze utrwalaczem.

Wiele kobiet w odpowiedzi na powyższy trend w stylizacji paznokci zastosowało podobną metodę w przeniesieniu na paznokcie fragmentów mapy. By uzyskać ten efekt należy pomalować paznokcie jasnym lakierem (białym lub kremowym) i zaczekać aż wyschną. Do miseczki nalewamy wódkę w takiej ilości, by móc zamoczyć w niej całe paznokcie. Następnie moczymy paznokcie w wódce przez około 5 minut i dociskamy paznokcie do wybranych fragmentów mapy. Przytrzymujemy na kilka sekund, pilnując, by każdy paznokieć przylegał do powierzchni mapy. Następnie malujemy paznokcie bezbarwnym lakierem i ewentualnie pokrywamy utrwalaczem.

Manicure gradientowy

Cieniowane paznokcie to absolutny hit. Wyglądają fenomenalnie i nie wymagają szczególnych umiejętności. Trochę wprawy i efekt murowany.

Najpierw malujemy paznokcie na wybrany kolor bazowy i czekamy aż lakier wyschnie. Następnie przy pomocy małej głąbki (zwykłej gąbki kąpielowej albo gąbeczki do aplikowania podkładu) nakładamy na naszą bazę inne odcienie tego samego koloru. Stylizacja taka daje efekt gradientu – kolory się przenikają, granica pomiędzy poszczególnymi odcieniami jest zatarta. Na koniec malujemy paznokcie bezbarwnym lakierem i gotowe!

Stosowanie ozdób na paznokcie

Ozdobami wykorzystywanymi najczęściej przy stylizacji paznokci są cyrkonie, perełki, folia hologramowa, kruszone muszelki, brokat, złote i materiałowe elementy, buliony. W drogeriach znajdziemy także bardziej ekscentryczne dodatki: specjalnie przygotowane suszone kwiaty, suszone liście, koronki, siateczki, ozdoby trójwymiarowe, piórka, bursztyny i kolczyki na paznokcie. Wymienione dodatki można nakładać samodzielnie i tworzyć z nich wzory według własnego uznania. W celu przyklejania ozdób należy zaopatrzyć się w specjalistyczne kleje i lakiery, które nie zniszczą płytki paznokci. Do kolczyków do paznokci dołączane jest natomiast małe wiertełko, którym możemy zrobić dziurkę w paznokciu. Jeśli często ozdabiamy paznokcie w ten sposób, powinnyśmy stosować preparaty regenerujące.

Paznokcie ażurowe

O wywiercaniu dziurek w paznokciach wspominałam wyżej przy okazji wkładania w paznokcie specjalnych kolczyków. Dziurki w paznokciach same w sobie mogą być też oryginalną ozdobą. Dziurki można wywiercać zarówno w paznokciach akrylowych, jak i naturalnych. Kiedy ażurek się znudzi, można go „załatać” akrylem.